Sztori

Naplemente a medencében

Mitől ragyognak jobban a csillagok?

„A csillag fényét a naptól kapja…” – kezdődik a dal, a mi nyaralásunkat pedig azok a bizonyos csillagok ragyogják be, amelyeket a választott szálláshely kiérdemelt. A nemzetközi gyakorlatban 1-től 5-ig, sőt, 7-ig is terjed a komfortszintet minősítő csillag-jelzések száma. Bár jártunkban-keltünkben sokszor tapasztalhatjuk: nem mindenhol ugyanolyan fényesen ragyognak a csillagok. A hazai 5 csillagos szálloda komfortja Egyiptomban vagy Dubajban inkább a hazai 3 csillagosnak felel meg. Tokióban az 5 csillagos szoba és fürdőszoba is kisebb, mint nálunk egy 3 csillagos szálláshelyen. Finnországban pedig nincsenek is csillagok – és ennek semmi köze az időjáráshoz.

Fokozatok az európai minősítő rendszerben

A HOTELSTARS Union az európai szállodák harmonizált minősítő rendszere 5 kategóriába sorolja a kereskedelmi szálláshelyeket, bár a besorolások használata nem kötelező, ezt minden nemzet a saját határkörén belül szabályozza. Magyarország is ezt a rendszert alkalmazza a hazai vendéglátásban:

1* – Turista (asztal, szék, fürdőszoba, WC, napi takarítás, színes TV, portaszolgálat, telefon, telefax, bővített reggeli, csomagmegőrzés)

2* – Standard (büféreggeli, olvasólámpa az ágynál, törülköző, sampon, polcos ruhásszekrény, higiéniai cikkek árusítása a szállodában, hitelkártyás fizetési lehetőség)

3* – Komfort (legalább 14 órán keresztül működő, de 24 órán keresztül elérhető portaszolgálat, idegen nyelven beszélő személyzet, internet, telefon a vendégszobában is, hajszárító, arctörlő a fürdőszobában, cipőtisztító felszerelés, a vendégszobában tükör, bőröndtartó, kérésre extra párna és takaró, vendégpanaszok szervezett kezelése)

4* – Első osztály (legalább 18 órán keresztül működő, de 24 órán keresztül elérhető portaszolgálat, a hallban kényelmes bútorok, bár, italfelszolgálás, büfé- vagy á la carte reggeli, szobaszerviz, fürdőköpeny, papucs, bőséges fürdőszobai fogyóeszközök, internet)

5* – Luxus (24 órán keresztül elérhető recepció, több nyelven beszélő személyzet, londiner, kocsirendező, ajtónálló, concierge, étterem, minibár, 24 órás szobaszerviz, egyedi márkás kozmetikumok, internet, szobaszéf, vasalás, cipőtisztítás, esti ágyazás)

A számok mindenhol kicsit mást jelentenek

Itthon is tapasztalunk színvonalbeli különbségeket az ugyanannyi csillaggal büszkélkedő szálláshelyek között, ha külföldre utazunk, akár nagyobb meglepetésekre is számíthatunk. A falusi turizmusban jegyzett szálláshelyek napraforgói és a szállodai csillagok például nem kompatibilisek: a vidéki vendégházak komfortját külön szabályozza a 239/2009. (X. 20.) kormányrendelet. A panziók minősítése ugyancsak 4 fokú skálán történik, P1*-tól P5*-ig, amelyben a legmagasabb kategóriának 81 követelményt kell teljesítenie, míg a legalacsonyabbnak csak 40-et. Alapvető különbség természetesen, hogy a falusi vendéglátás sokkal több önállóságot igényel a vendégektől, így a komfort-szintek meghatározása is az elérhető eszközök mennyisége és színvonala szerint történik.

Környezeti és kulturális különbségek

Ugyanaz a minősítés más-más tartalmú és színvonalú szolgáltatást takar a világ különböző szegleteiben. Az okok között részben klimatikus, éghajlati tényezőket kell figyelembe vennünk, másrészt kulturális sajátosságokat. A franciák számára a fürdőszoba kötelező tartozéka a bidet. A skandináv államokban természetes a szállodai szauna. Amerikában viszont az emeleti folyosókon felszerelt jégautomata számít sztenderdnek. Érthető okokból viszont mediterrán szállodákban kevésbé fontos a szauna és a skandinávok sem ragaszkodnak a jéggépekhez. Ugyanígy kulturális okai vannak a sűrűn lakott Tokióban tapasztalt kis méretű szobáknak, amelyek nálunk – négyzetméter szerint – alig ütnék meg a 3 csillagos mércét.

Mire jók a csillagok?

Orientálnak, de nem garantálnak! Ez az egyszerű igazság a szállodai minősítő jelzésekkel kapcsolatban. Árban természetesen megérezzük a különbséget, de ne tekintsük evidenciának a tartalmi sztenderdeket. Mivel a besorolás nem kötelező, minden szálloda és egyéb szálláshely önként igyekszik megfelelni a követelményeknek, DE mindig a helyi színvonalhoz viszonyítanak. Ezért sem lehet és nem is szabad a dubaji (ahol a 7 csillag jelenti az európai 5 csillagot), szingapúri, londoni, las vegasi és balatoni szállodák csillagait összehasonlítani. Jól tesszük, ha utazás előtt tájékozódunk a helyi adottságokról és speciális esetekben előre felvesszük a kapcsolatot a szálláshellyel.

Legfrissebb cikkeink