Ez nem vicc, kisgyermekes szülők bizonyára karikás szemmel bólogatnak és titkon azt remélik: a jó tündér vagy a suszter manói egyszer csak eltüntetnek minden nyűgöt, amivel az egyébként imádni való csemeték képesek „megédesíteni” a családi utazásokat. Érdemes megtanulunk pár egyszerű fogást, amivel nem csak csomagjaink lesznek könnyebbek, de az utazás is.
Szinte mindegy, hogy repülős, autós vagy vonatos kalandra vállalkozunk: a nyaralás nem egyenlő a maximális komforttal. Ezzel számolnunk kell, ahogy az is természetes, hogy az utazás mindig önfegyelemre tanít, már a csomagolástól kezdve. A szükséges holmi ilyenkor nem jelent tökéletes kényelmet, napi több váltóruhát: meg kell tanulnunk takarékoskodni a „készletekkel” és erre szoktassuk csemetéinket is! Apróbb darabokat esténként ki is lehet mosni, sőt: ha szállodában lakunk, ne sajnáljuk a pár fillér többletköltséget a mosásra, szárításra, mert megéri kisebb poggyásszal utazni és könnyebben mozogni. Inkább figyeljünk, nehogy otthon maradjon a gyerek alvókája és kedvenc plüssmacija, amitől boldog, kiegyensúlyozott marad vagy fáradtság esetén könnyebben megnyugszik. A békesség és a nyugalom többet ér a „divatbemutatónál” – tehát első szabály: praktikusak legyünk, ne tökéletesek!
Tapasztalt anyukák már tudják, hogy hosszabb utakra érdemes bekészíteni valami apró kis ajándékot, amire a gyerekek nem is számítanak és amit hiszti előtt két pillanattal vagy a sírás hevében elő lehet kapni és ami szinte gombnyomás-szerűen képes megvigasztalni a legnyűgösebb gyereket is. Lehet ez egy kaleidoszkóp, egy friss gyermekújság, egy aprócska labda vagy éppen egy mese, amit még nem látott az aprónép: a lényeg, hogy mi ismerjük legjobban csemetéinket, tehát nincs univerzális recept a meglepire. Hatása viszont szinte garantált, legalábbis egy ideig biztosan leköti gyermekeink figyelmét az újdonság varázsa.
Ha nem akarunk jól kitolni magunkkal, utazás előtt és alatt ne adjunk édességet a gyerkőcöknek. A cukortól már egyetlen gyerek is egész zsák bolhaként fog viselkedni és nehezen tudjuk majd „megszelídíteni” a kis vadócot. Rágcsálnivaló persze kellhet, de jobban tesszük, ha feldarabolunk egy dobozba gyümölcsöt, egy másikba csíkokra vágott zöldségeket teszünk és azt majszolják a gyerekek. Innivalónak pedig vizet, legfeljebb teát adjunk hozzá. A repülőre úgysem vihetünk fel ennivalót, vizet azonban itt is kapni. Inkább ezt válasszuk a cukrozott gyümölcslevek helyett!
A koffer tartalma csak a legszükségesebbekre szorítkozzék, azonban végtelen apróságot és trükköt vihetünk magunkkal a gyermekek figyelmének lekötésére és magunk szórakoztatására – csomagolás nélkül is. A fejünkben ugyanis játékok, énekek, mondókák, kiszámolók és sok-sok hasznos és érdekes „útravaló” elfér, amiért a kicsik és nagyobbacskák is hálásak lesznek az úton. Hosszabb autózás közben például cinkosainkká avathatjuk a gyerkőcöket, hogy segítségünkre legyenek a közlekedési táblák felismerésében és a szabályok betartásában: ez egyszerre hasznos és izgalmas, új tudás számukra. Ideális alkalom a családi furikázás az éneklésre, történetmesélésre, de a kiválasztott helyszínnel kapcsolatos érdekességek megbeszélésére is. Játszhatunk barkochbát, mondatunk találós kérdéseket és persze néha csendkirályt is válasszunk, egy levegővétel erejéig. Vonatos utazásokra kártyát, kirakóst, sakkot is vihetünk, a repülőre pedig képeskönyvet, e-book olvasót és zenét, fülhallgatóval. Ezt a kisebbek is értékelni fogják, akiknek még sosem engedtük meg, hogy fülessel hallgassák a mesét vagy kedvenc zenéiket.